top of page

Ako si hľadať prácu

Možno ste práve skončili školu a idete si hľadať svoju prvú prácu. A možno už máte za sebou pár pracovných skúseností a prácu chcete zmeniť. 

Hľadanie práce sa nám často môže zdať ako náročná a zdĺhavá cesta, pozitíva pracovného života však túto námahu hravo vyvážia. Práce, či už na plný alebo skrátený úväzok, nám prináša možnosť žiť aktívne a vytvárať si nové spoločenské kontakty.

Aké kroky vás čakajú pri hľadaní práce? 

 1. Zmapovanie potenciálu. Zhodnotenie možností, ktoré máte na trhu práce, čo dokážete a chcete robiť a čo robiť nechcete. Rozhodnutie, aký pracovný čas by vám vyhovoval, či môžete pracovať cez víkendy a pod. V prvom kroku vám môže pomôcť aj toto video
   

 2. Vytvorenie životopisu. Profesia ponúka profesionálne šablóny životopisov a jasné kroky, ako si životopis vyplniť. Pri tvorbe životopisu vám môže pomôcť Príručka pre uchádzačov o prácu, obrázkový manuál ku tvorbe životopisu, prípadne si prečítajte články na našom blogu alebo si pozrite toto video.
   

 3. Hľadanie práce. Vyhľadávanie pracovných príležitostí cez Profesia.sk, prípadne cez Dielne.sk a posielanie životopisu potenciálnym zamestnávateľom. Môžete si tiež nastaviť zasielanie ponúk priamo na e-mail
   

 4. Príprava na pracovný pohovor. Aké otázky sa vás môžu spýtať na pohovore? Na čo myslieť, keď sa pripravujete na stretnutie a ako reagovať, keď sa vás opýtajú, ako danú prácu budete vykonávať so zdravotným znevýhodnením? Prečítajte si naše pracovno-právne zhrnutie tejto témy alebo si pozrite video o tom, ako sa pripraviť na pohovor
   

 5. Skúšobná doba. Teda čas, počas ktorého sa zoznámite s pracovnou náplňou a novým kolektívom. 

Ako si hľadať prácu - séria videí

V nasledujúcich videách sa dozviete praktické rady a odporúčania, na čo by ste mali pri hľadaní práce myslieť, ako si dobre urobiť životopis a ako sa pripraviť na rozhovor s potenciálnym zamestnávateľom.

karierove-videa

1. video: Ako si hľadať prácu

Hľadanie práce si vyžaduje prípravu. V tomto videu nájdete odporúčanie, ako začať s hľadaním práce.

2. video: Ako si urobiť životopis

Životopis je dôležitý dokument. V tomto videu nájdete odporúčanie, ako napísať tak, aby získal pozornosť personalistu.

3. video: Ako sa pripraviť na pohovor

Ak vás pozvali na pohovor, v tomto videu nájdete informácie, čo sa vás môže opýtať a ako sa na to pripraviť. 

Inšpiratívne video príbehy

Zaujímajú vás príbehy iných ľudí, ktorí majú zdravotné znevýhodnenie a napriek tomu si našli prácu? Kliknite na odkaz nižšie a pozrite si ich príbehy. 

bottom of page