Sprostredkovali sme skúsenosti so zamestnávaním osôb so zdravotným znevýhodnením
31. mája 2021 sme na webinári Praktická diverzita hovorili aj o tom, ako fungujú na pracovisku ľudia
so zdravotným znevýhodnením, ale aj o tom, čo predstavuje diverzita na pracovisku. Ako sa na ňu pripraviť a ako ju dosiahnuť?
Svoje skúsenosti so zamestnávaním ľudí so špecifickými potrebami s nami zdieľali Vojtěch Polášek a Matěj Týč (Red Hat) a Eva Jankovičová (Curaprox Slovensko). Skúsenosti s podpornými službami pre zamestnávateľov a zamestnancov so znevýhodnením zdieľali Marek Madro (IPčko.sk) a Ivan Páleník (hendikup.sk).
Záznam z webinára si môžete bezplatne pozrieť na odkaze nižšie.
Spísali sme praktické rady pre firmy aj uchádzačov o prácu
Zamestnávanie ľudí so zdravotným znevýhodnením prináša rôzne otázky. Ako viesť rozhovor s uchádzačom, ktorý má zdravotné znevýhodnenie? Na aké príspevky mám zo zákona nárok, ak dám prácu človeku s priznanou invaliditou? Odpovede na tieto a ďalšie otázky si môžete pozrieť súhrnne na jednom mieste - v príručke pre firmy.
Chcem si nájsť prácu. Aby sa tak naozaj stalo, vyžaduje si to prípravu aj čas. Ako zistiť, čo vlastne chcem robiť a akú prácu si mám nájsť? Mám alebo nemám vopred povedať o svojom zdravotnom znevýhodnení? Pozrite si našu príručku, kde sme spísali praktické odporúčania a tipy.
Aktualizovali sme dielne.sk
Od októbra si na stránke dielne.sk viete vyhľadať nielen chránené dielne, ale aj sociálne podniky.
Prostredníctvom tohto portálu sa snažíme podporovať tzv. náhradné plnenie. Umožňujeme jednoduché a prehľadné vyhľadávanie medzi službami a produktami týchto dodávateľov a tiež motivujeme firmy, aby ich využívali počas celého roka.
Vedeli ste, že chránené dielne a sociálne podniky spolu zamestnávajú približne 11 000 ľudí? Keďže nie každý uchádzač o prácu sa vie uplatniť na otvorenom trhu, ich udržateľnosť a stabilita sú pre ľudí so zdravotným znevýhodnením veľmi dôležité.
Pre firmy odporúčame prečítať aj odpoveď na otázku, Kedy si firma môže uplatniť povinný odvod za zamestnávanie ľudí so zdravotným postihnutím?
Diverzita na pracovisku
Profesia opäť zisťovala, ako sú na Slovensku viditeľní a akceptovaní ľudia s rôznymi inakosťami. Trendy sme porovnali aj v rámci regiónu strednej a východnej Európy, Fínska a niektorých krajín v západnej Európe.
Otázky sme vypracovali v spolupráci s externými expertami v téme diverzity. Zisťovali sme postoje a skúsenosti voči 6 skupinám:
· ľuďom s viditeľným zdravotným znevýhodnením,
· LGBTI komunite
· ľuďom patriaci ku národnostnej menšine alebo etnickej skupine,
· matkám s deťmi pod 10 rokov,
· ľuďom nad 55 rokov.
Prieskum sme realizovali cez projekt paylab.com, ktorým Profesia mapuje platové ohodnotenie zamestnancov. Prvý prieskum sme zrealizovali v júni 2018, druhý mierne rozšírený v auguste 2020.
Čo sú najčastejšie obavy firiem pri zamestnávaní ľudí so zdravotným znevýhodnením?
V septembri 2020 sme sa opýtali 100 rôznych firiem z celého Slovenska, či zamestnávajú aj ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ak áno, čo sú ich najčastejšie obavy - ak nie, aké prekážky vnímajú. Výsledky sme komunikovali aj Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR s návrhom 2 konkrétnych riešení.