Čo ponúka Výpomoc so srdcom uchádzačom o prácu?

Pomáhame ľuďom so zdravotným znevýhodnením nájsť si svoje miesto na pracovnom trhu.

Aj keď sa môže zdať, že nájsť tú správnu prácu je náročná a niekedy aj zdĺhavá cesta, pozitíva pracovného života počiatočnú námahu hravo vyvážia. Práca (aj na skrátený úväzok) nám prináša možnosť žiť aktívne a vytvárať si nové spoločenské kontakty.

5 krokov, ktoré vás čakajú pri hľadaní práce

  1. Zmapovanie potenciálu – aké možnosti máte na trhu práce, čo dokážete a chcete robiť a čo nie. Rozhodnete sa, aký pracovný čas by vám vyhovoval a či môžete pracovať aj cez víkendy.

  2. Tvorba životopisu – Profesia.sk ponúka profesionálne šablóny životopisov a jasné kroky, ako si životopis vyplniť. S tvorbou životopisu vám vieme aj pomôcť.

  3. Hľadanie práce – vyhľadávanie pracovných možností cez profesia.sk (prípadne dielne.sk) a posielanie svojho životopisu potenciálnym zamestnávateľom

  4. Príprava na pracovný pohovor – aké otázky sa vás môžu na pohovore opýtať; na čo myslieť, keď sa pripravujete na stretnutie a ako reagovať, keď sa vás opýtajú, ako danú prácu budete vykonávať so svojím zdravotným znevýhodnením. Pracovno-právne zhrnutie nájdete aj v našom blogu.

  5. Skúšobná doba – čas, počas ktorého sa zoznámite s pracovnou náplňou a novým kolektívom.

Ako začať?

Jedna z najčastejších otázok, ktorú nám kladú uchádzači, je, ako si v životopise majú uviesť svoje zdravotné znevýhodnenie.

 

Odpoveď nielen na túto otázku, ale aj tipy a rady, ktoré môžete využiť počas celého procesu hľadania práce či prípravy na pohovor, nájdete v online príručke. Pripravili sme ju v spolupráci s personalistami a odborníkmi na ľudské zdroje. Veríme, že vám pomôže.

Čo vás čaká pri hľadaní práce

Ako začať s hľadaním práce, ako si vytvoriť zaujímavý životopis a čo vás čaká na pracovnom pohovore, sa dozviete v nasledovných videách. Videá obsahujú aj tlmočenie pre nepočujúcich.

1. krok: V tomto videu nájdete odporúčanie, ako začať s hľadaním práce.

2. krok: Životopis je dôležitý dokument. Pozrite si, ako ho napísať tak, aby získal pozornosť personalistu.

3. krok: Keď vás pozvali na rozhovor s personalistom, tu sa dozviete, čo sa vás môže opýtať a ako sa na to pripraviť.

Pozrite si aj náš blog, kde nájdete praktické rady a tipy ku hľadaniu práce.

Inšpiratívne príbehy z praxe

Pozrite si cestu výnimočných ľudí, ktorí aj napriek zdravotnému znevýhodneniu našli pracovné uplatnenie. Vo videách porozprávajú, aká bola ich cesta, ale aj ako fungujú vo svojom zamestnaní. 

Darinka je nevidiaca a pracuje ako výskumníčka. Jej príbeh vás inšpiruje k tomu, čo všetko sa dá vyskúšať pri hľadaní práce.

Tento príbeh je o začlenení autistu Maja do pracovného kolektívu. Jeho kolega Dávid popisuje svoju skúsenosť. Asistenciu pracovného začlenenia poskytlo Centrum sociálnej a pracovnej rehabilitácie.

Ivan používa invalidný vozík. Vo videu sa dozviete, ako hovoril so zamestnávateľom o bezbariérovom pracovisku a ako si uľahčiť podnikanie.

Ján detskú mozgovú obrnu. Jeho príbeh ukazuje, že nájsť si prácu niekedy trvá dlhšie a zamestnávateľa treba presvedčiť, že to zvládnete.

Michal je nevidiaci špecialista starostlivosti o klienta. Inšpiruje v prístupe, ktorý má ku hľadaniu riešení.

Ak sa potrebujete poradiť ohľadom hľadania práce, napíšte nám na podlesna@profesia.sk

Ste rodič zdravotne znevýhodneného dieťaťa?

Často sa stáva, že nám napíše rodič alebo súrodenec, ktorému záleží na budúcnosti ich blízkeho človeka.
Tu si môžete prečítať  skúsenosti mamy syna s Downovým syndrómom, otca syna s autizmom či mladého podnikateľa na vozíku.