Prieskum o postojoch voči inakostiam na pracovisku
Profesia opäť zisťovala, ako sú na Slovensku viditeľní a akceptovaní ľudia s rôznymi inakosťami. Trendy sme porovnali aj v rámci regiónu strednej a východnej Európy, Fínska a niektorých krajín v západnej Európe.
Otázky sme vypracovali v spolupráci s externými expertami v téme diverzity. Zisťovali sme postoje a skúsenosti voči 6 skupinám:
-
ľuďom s viditeľným zdravotným znevýhodnením,
-
LGBTI komunite
-
ľuďom patriaci ku národnostnej menšine alebo etnickej skupine,
-
matkám s deťmi pod 10 rokov,
-
ľuďom nad 55 rokov.
Prieskum sme realizovali cez projekt paylab.com, ktorým Profesia mapuje platové ohodnotenie zamestnancov. Prvý prieskum sme zrealizovali v júni 2018, druhý mierne rozšírený v auguste 2020.
Kľúčové zistenia za Slovensko:
-
Opäť sa potvrdilo, že ľudia, ktorí mali osobnú skúsenosť s kolegyňou/kolegom s inakosťou, ich prítomnosť na pracovisku vnímajú pozitívnejšie ako tí, ktorí osobnú skúsenosť nemali. Tento trend sa potvrdil opäť u všetkých skupín, podobne ako v roku 2018. Všeobecne možno povedať, že ak mal niekto osobnú skúsenosť, jej/jeho postoj voči ľuďom s inakosťou bol až dvojnásobne pozitívny oproti tým, ktorí osobnú skúsenosť nemali.
-
Výsledky prieskumu z roku 2020 naznačujú, že téma diverzity na pracovisku je oproti roku 2018 vnímaná intenzívnejšie.
-
Oproti roku 2018 narástol počet firiem, ktoré z pohľadu zamestnancov podporujú diverzitu na pracovisku o 8,5 %.
-
Stúpol počet ľudí, ktorí vnímajú diverzitu na pracovisku ako prínosnú. V roku 2018 si túto možnosť zvolilo 9,5 %. V roku 2020 to bolo spolu už 20,1 %.
-
Na pracovisku je stále približne 9 % zamestnancov, ktorí zažívajú diskrimináciu, podobne ako v roku 2018.
-
Oproti roku 2018 sme respondentom v prieskume dali detailnejšie možnosti pri uvádzaní formy diskriminácie. V odpovediach v roku 2020 respondenti najčastejšie uvádzali, že sú diskriminovaní kvôli veku (30,4 %) názoru (28,7 %), a pohlaviu (22 %). Diskrimináciu kvôli pohlaviu, rodu a sexuálnej orientácii celkovo zažíva 29,4 % zamestnancov.
-
Zdrojové súbory (prieskum dávame verejnosti k dispozícii bezplatne, ako súčasť našich CSR aktivít:
1. Dáta ku diverzite: Štruktúra respondentov Výsledky prieskumu
2. Dáta ku diskriminácii: Štruktúra respondentov Výsledky prieskumu




Diskriminácia na pracovisku
V roku 2020 sme sa detailnejšie pozreli aj na to, akú formu diskriminácie ľudia na pracovisku zažívajú najčastejšie. Pôvodné otázky z roku 2018 sme rozšírili o viacero možností.
V odpovediach na Slovensku v roku 2020 respondenti najčastejšie uvádzali, že sú diskriminovaní kvôli veku (30,4 %), názoru (28,7 %), a pohlaviu (22 %).
V roku 2018 až 32 % respondentov označilo pri diskriminácii možnosť Iné. V roku 2020 už mala možnosť Iné len 7,1 %, avšak výrazne narástla skupina rozšírených možností týkajúca sa pohlavia, rodu a sexuálnej orientácie. V tejto oblasti zažíva diskrimináciu na pracovisku spolu 29,4 %.
Aký vplyv má podľa vás rôznorodosť (diverzita) v skladbe zamestnancov na pracovisku na to, ako sa firme/zamestnávateľovi darí?
Celkovo možno povedať, že na Slovensku stúpol počet ľudí, ktorí vnímajú diverzitu na pracovisku ako prínosnú. V roku 2018 si túto možnosť zvolilo 9,5 %. V roku 2020 to bolo spolu už 20,1 %. Ku miernemu nárastu došlo aj v skupine, ktorá diverzitu vníma skôr negatívne. V roku 2018 to uviedlo 2,4 % repondentov a v roku 2020 spolu 6,5 %.